top of page

Temeljne smernice za izgon Slovencev je podpisal Heinrich Himmler, državni komisar za utrjevanje nemštva in obenem šef nemške policije, že 18. aprila 1941. Določale so, da bo izgon potekal v štirih valovih:

  1. val - izgon vseh slovenskih izobražencev (učitelji, profesorji, duhovniki, sodniki, uradniki in zdravniki). Šlo je za izgon v Srbijo, skupaj je bilo v 12 transportih izgnanih 4801 slovenskih izgnancev.

  2. val - izgon večine ljudi, ki so se naselili na Gorenjsko in Spodnjo Štajersko po letu 1914. V ta sklop so sodili predvsem primorski Slovenci, ki so se v času 1. svetovne vojne in po njej množično naseljevali na ti dve področji. Izgnance so, glede na sprejet dogovor na konferenci med ustaškimi in nemškimi predstavniki 4. junija 1941 v Zagrebu, izganjali na področje Neodvisne države Hrvaške. Skupaj je bilo v Hrvaško in Bosno izgnanih 9963 izgnancev. 

  3. val - izgon ljudi iz obsavsko-obsoteljskega področja. To je bilo področje ob meji z Italijo in Neodvisno državo Hrvaško. Samo tu so predvideli izgon 180.000-200.000 Slovencev. Tu so hoteli naseliti Nemce, predvsem tiste s Kočevske, ki bi "z mečem in plugom" varovali ta del meje nemškega rajha. Izgon je potekal v štirih fazah:

    • Prva faza - od 24. oktobra do 17. novembra. Izgnali so 34 transportov z 22.797 izgnanci. Izgnali so jih v Spodnjo Šlezijo, na Branderburško, v Hannovrsko, na Turinško in v Saško.

    • Druga faza - od 23. novembra do 9. decembra 1941. V tej fazi so izgnali 19 transportov z 9.448 izgnanci. Izganjali so na področje Würtemberške pokrajine in na Badensko.

    • Tretja faza - med 24. januarjem in 5. februarjem 1942. V petih transportih so odpeljali na Badensko 2071 izgnancev. Nemška okupatorska oblast je v tem času izgnala 58 transportov s 34.316 izgnanci. 

    • Četrta faza - je potekala od 26. marca do 30. julija 1942. Tu gre za dodaten izgon, ki je potekal počasi. Izganjali so ljudi, ki so jih v prejšnjih fazah začasno pustili doma, ker so jih potrebovali za razna nujna dela in so potem zanje našli nadomestilo. Izgnani so bili štirje transporti z okrog 2.000 Slovenci.

  4. val - izgon vseh, ki ne zaprosili za sprejem v nemški raznarodovalni organizaciji ali jih Nemci iz rasnih in političnih razlogov ne bi želeli sprejeti. Nemški okupator je že aprila 1941 začel na zasedenem področju z zapiranjem prebivalstva. Prve aretacije so izvajali člani Švabsko-nemške kulturne zveze, pozneje pa enota nemške varnostne policije in orožništva.

Vir:

Fürst Irena. Slovenski izgnanci 1941-1945. Ljubljana: Muzej novejše zgodovine Slovenije 2014.

ZEMLJEVIDI - KAM SO SLOVENCI BILI IZGNANI?

PO POTEH IZGNANCEV

Zemljevid prikazuje, v katere kraje takratne NDH so izselili slovenske ljudi. 

NDH

Zemljevid prikazuje,  v katere kraje v Srbiji so bili izseljeni slovenski intelektualci. 

Srbija
Nemčija

Zemljevid prikazuje, v katera preselitvena taborišča so bili izgnani Slovenci.

bottom of page